Παρουσίαση μελετών με θέμα: «Εκπαίδευση εν καιρώ πανδημίας»

Tο Κέντρο Μελετών και Τεκμηρίωσης της Ο.Λ.Μ.Ε. πραγματοποίησε μια σειρά τεσσάρων μελετών με γενικό θέμα «Εκπαίδευση εν καιρώ πανδημίας». Συγκεκριμένα οι εν λόγω μελέτες, οι οποίες πραγματοποιήθηκαν κατά το σχολικό έτος 2020-2021, διερευνούν σημαντικά ζητήματα σχετικά με τις επιπτώσεις της πανδημίας στην εκπαίδευση και καταθέτουν συγκεκριμένες προτάσεις, μέσα από τέσσερις θεματικές:

1. Μελέτη -Τεκμηρίωση του αιτήματος της ΟΛΜΕ για λειτουργία των σχολείων με 15 μαθητές/τριες ανά τμήμα κατ’ ανώτατο όριο σε συνθήκες πανδημίας.
  2. Προβλήματα που ανακύπτουν από τη λειτουργία των Σχολείων Ειδικής Αγωγής εν καιρώ πανδημίας.
  3. Καταγραφή και ανάλυση αντικειμενικών στοιχείων σχολικών μονάδων σχετικών με την τηλεκπαίδευση.
  4. Όψεις της τηλεκπαίδευσης κατά την περίοδο της πανδημίας: Μορφωτικές ανισότητες και συνέπειες στα εργασιακά δικαιώματα.

Οι θεματικές αυτές παρουσιάστηκαν σε διαδικτυακή εκδήλωση η οποία πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 20 Μαΐου. Ακολουθεί το βίντεο της εκδήλωσης:

Πρόγραμμα εκδήλωσης:

• Χαιρετισμός του προέδρου της Ο.Λ.Μ.Ε. , Θ. Τσούχλου
  • Χαιρετισμός του προέδρου του ΚΕ.ΜΕ.ΤΕ. , Γ. Ανδρινόπουλου
  1. θεματική: Μελέτη -Τεκμηρίωση του αιτήματος της ΟΛΜΕ για λειτουργία των σχολείων με 15 μαθητές/τριες ανά τμήμα κατ’ ανώτατο όριο σε συνθήκες πανδημίας, Δ. Προβής.
  2. θεματική: Προβλήματα που ανακύπτουν από τη λειτουργία των Σχολείων Ειδικής Αγωγής εν καιρώ πανδημίας, Ν. Τζανετάκος.
  3. θεματική: Όψεις της τηλεκπαίδευσης κατά την περίοδο της πανδημίας:
  • Καταγραφή και ανάλυση αντικειμενικών στοιχείων σχολικών μονάδων σχετικών με την τηλεκπαίδευση, Θ. Γεωργιάδης.
  • Συνέπειες στα εργασιακά δικαιώματα, Λ. Φρυδά και Φ. Πανοπούλου
  • Μορφωτικές ανισότητες και προτάσεις,  Μ. Γεωργαρίου

Πεντάλεπτες τοποθετήσεις εκπροσώπων του Ι.Π.Ε.Μ- ΔΟΕ, Ο.Ι.Ε.Λ.Ε., Κοινωνικού Πολύκεντρου, Κ.Α.Ν.Ε.Π. -Γ.Σ.Ε.Ε.

Γράψτε ένα σχόλιο